Jak alkohol działa na alergię?

Zdaniem naukowców problemem nie zawsze jest sam alkohol. Piwo, wino i różnego rodzaju gazowane napoje alkoholowe zawierają histaminę, wytwarzaną przez drożdże i bakterie w czasie procesu fermentacji. Histamina jest substancją chemiczną, która wywołuje objawy alergii. Wino i piwo zawierają również siarczyny, kolejną grupę związków, o których wiadomo, że nasilają astmę i inne objawy, podobne do alergii. Z roku na rok pojawia się coraz więcej osób, cierpiących na różnego rozdaj uczulenia. Alergie pojawiają się bez względu na region, w którym dana osoba zamieszkuję. Bywa, iż objawy uczulenia nie są tak gwałtowne i dokuczliwe, dlatego też, nie powodują zaburzenia w codziennym funkcjonowaniu. Jednakże silne przekrwienie błony śluzowej nosa, spuchnięte gardło lub też, inne, bardzo gwałtowne objawy alergii, mogą wpłynąć na pogorszenie się jakości życia. Dlatego też, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia silnych reakcji uczuleniowych, należy maksymalnie ograniczyć kontakt z potencjalnymi alergenami. Osoby, które mają tendencję do uczuleń, powinny bezwzględnie zrezygnować z spożywania alkoholu, nawet tego, konsumowanego okazjonalnie i w bardzo małych ilościach. Według brytyjskich i amerykańskich alergologów, wielu alergików, którzy zgłaszają się na odziały SOR-u lub pragną wykonać detoks alkoholowy, deklaruje, iż wcześniej spożywało alkohol. Bywa, iż tego typu osoby mają spore trudności ze swobodnym oddychaniem, jak również nasilone objawy kataru siennego, bóle głowy, złe samopoczucie czy problemy z opuchniętym gardłem.

Jak alkohol działa na alergię? – uważaj na związki chemiczne, zawarte w napojach wyskokowych

Ostatnie badania naukowe, opublikowane przez naukowców z Europy wykazały, że spożycie alkoholu odgrywa istotną rolę w tym, w jaki sposób alergie wpływają na ludzki organizm. Według badaczy u osób z astmą i napadami duszności, spowodowanymi alergią, odnotowano gwałtowne pogorszenie się stanu zdrowia, które wzrastało wraz z konsumpcją napojów wyskokowych. Winne temu stanowi są wymienione wcześniej histaminy i siarczyny, dwa różne składniki alkoholu, które są odpowiedzialne za pojawienie się ostrej reakcji uczuleniowej i nasileniu objawów alergii. Wiadomo, że histaminy, które są naturalnymi składnikami alkoholu, często wywołują ataki kaszlu, jak również powodują zaostrzenie stanów alergicznych, nawet u osób, u których ataki te nie pojawiały się zbyt często. Ponadto, związki chemiczne, obecne w alkoholach, mogą wzmagać objawy alergii i potęgować je, szczególnie u osób z niską masą ciała lub przyjmujących leki przeciwalergiczne. Dodatkowo, napoje wyskokowe powodują ból głowy i pogorszenie się ogólnego samopoczucia  alergika. Mogą pojawić się nasilone utrudnienia w oddychaniu, jak również dokuczliwa i długotrwała zgaga i wysypka skórna. Czerwone wino zawiera alergizujące siarczyny. Zdaniem naukowców z USA około 10 procent ludzkiej populacji cierpi na nietolerancję tego typu związków. Zaznaczyć należy, iż według badaczy są to osoby zdrowe. Uważa się, iż alergicy, to odrębna grupa ludzi, u których nietolerancja siarczanów jest wyjątkowo wysoka. Dla osób nie cierpiących na alergie, siarczany mogą powodować jedynie nieprzyjemne skutki, w postaci migreny czy nieżytu żołądkowo - jelitowego. W przypadku alergików nietolerancja siarczynów bardzo niekorzystnie wpływa na stan zdrowia i może doprowadzić do nasilonych objawów alergii -  silnego obrzęku nosa, uporczywego swędzenia skóry, jak również bardzo nasilonych objawów kataru siennego.

Według statystyk, co roku około 33 procent alergików doświadcza problemów ze stanem zdrowia, ponieważ spożywało alkohol lub też mieszało napoje wykopkowe z lekami antyhistaminowymi. Część z tych osób ma poważne kłopoty zdrowotne i wymaga podania się hospitalizacji.

Aby uniknąć nasilenia objawów alergii należy zrezygnować z napojów wyskokowych. W przypadku osób uzależnionych, wymagane jest zaszycie alkoholowe lublin. Odbywa się ono przy pomocy leku o nazwie wszywka esperal lublin. Warto wiedzieć, iż zabieg wszycia esperalu lublin może pomóc wszystkim osobom, również tym, cierpiącym na alergię, w podjęciu decyzji o pozostaniu w całkowitej abstynencji.