Wpływ alkoholu na mózg i geny | alko-implant.pl

Nie od dziś wiadomo, że alkohol ma ogólnoustrojowy wpływ na organizm, wywołując szkodliwe skutki, a także czyni spustoszenie w psychice i życiu społecznym alkoholika i bliskich mu osób. Przeprowadzane są liczne badania, które sprawdzają skutki alkoholizmu. Według jednych z nich nadmierne spożywanie alkoholu wywołuje zmiany neurologiczne, hormonalne oraz genetyczne.
Zmiany w mózgu

Fińscy naukowcy udowodnili, że niektóre skłonności i zachowania alkoholików można tłumaczyć zmianami hormonalnymi i neurologicznymi w mózgu. Badacze z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii sprawdzali tkankę mózgową osób zmarłych, zarówno abstynentów, jak i osób uzależnionych od alkoholu. Zauważyli, że w tkance osób uzależnionych od alkoholu wystąpiło wiele zmian, na tyle znaczących, że pozwoliły one odróżnić tkankę mózgową alkoholików od tej abstynentów.

Wyniki badań
Zaobserwowano podwyższony poziom hormonu steroidowego, który wpływa na centralny układ nerwowy. Prawdopodobnie wzrost tej substancji nastąpił skutek zwiększonej tolerancji na alkohol osób uzależnionych. Ponadto alkoholicy mieli obniżony poziom transporterów serotoniny w rejonach mózgu, które biorą udział w procesie rozpoznawania, przetwarzania emocji oraz społecznych informacji, co wyjaśnia, czemu mają oni problem w kontaktach społecznych i odczuwają lęk.

Alkoholicy typu 2 i 1

Alkoholicy typu 2, którzy wcześniej zaczęli być uzależnieni i cechują się zachowaniami antyspołecznymi oraz impulsywnością, mieli w tkance mózgowej więcej receptorów AMPA, które są odpowiedzialne za kontrolę procesu uczenia się oraz regulacji zachowania. Z kolei alkoholicy typu 1, czyli ci, którzy zaczęli spożywać nadmiernie alkohol po 25. roku życia i wykazują się dużym poziomem lęku społecznego, mieli w mózgu nieprawidłowości w systemie, który odpowiada za regulację właściwej reakcji na stres.

Zmiany w DNA
Inne badania, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetów Yale i Rutgers, wskazały, że alkohol wywołuje także zmiany w DNA. To także tłumaczy pewne zachowania alkoholików, gdyż te zmiany w kodzie genetycznym wywołane nadmiernym spożyciem alkoholu, powodują wzmożone pragnienie picia. Dwa geny ulegają zmianie na skutek uzależnienia od alkoholu, jak wynika z badań porównujących geny osób pijących umiarkowanie i nadmiernie – są to geny odpowiedzialne za reakcję organizmu na stres oraz zegar biologiczny organizmu. Ten proces modyfikacji genów zwany jest metylacją. Dodatkowo zmniejsza się szybkość wytwarzania białek. Im więcej spożywanego alkoholu, tym wyraźniejsze są zmiany. Zatem im więcej ktoś pije, tym bardziej pragnie alkoholu w wyniku zmian w DNA.

Co oznaczają te badania?
Oba powyższe badania wskazujące na zachodzące zmiany w DNA, systemie neurologicznym i hormonalnym w mózgu tłumaczą skłonności do pewnego zachowania alkoholików i ich relacje ze społeczeństwem. Pokazują także, czemu alkoholizm jest tak silnym uzależnieniem – zmiany genetyczne wywołane piciem zwiększają pragnienie picia. Wyniki badań są przydatne w opracowywaniu nowych terapii i leków, a także pozwalają lepiej dostosować do pacjenta metody leczenia. Obecne metody leczenia alkoholizmu potrafią być bardzo skuteczne. Warto sprawdzić terapię z udziałem wszywki podskórnej – Alkoimplant, Lublin jest specjalistą w tego typu leczeniu. W połączeniu z właściwą terapią behawioralną wszywka pozwoli alkoholikowi odzyskać kontrolę nad własnym życiem.