Alkohol utrudnia zrastanie się kości

Złamania kości powstają na skutek upadku, uderzenia, jak również dotyczą ofiar pobić i wypadków komunikacyjnych lub sportowych. Prawidłowo nastawiona kość zostaje zabezpieczona przez opatrunek gipsowy i wymaga okresu leczenia, w którym dochodzi do jej ponownego zrostu. Ogólnie przyjmuje się, iż optymalny okres rekonwalescencji oscyluje w granicach od 4 do 8 tygodni. Zdaniem naukowców czas leczenia ulega znacznemu wydłużeniu, w przypadku nadużywania napojów wyskokowych. Szybka regeneracja uszkodzonej kości wymaga bowiem nie tylko czasu, ale i odpowiedniej dawki składników odżywczych, których zadaniem jest wytworzenie właściwego metabolizmu kostnego, sprzyjającego leczeniu złamania. W codziennej diecie osoby poszkodowanej powinny znaleźć się duże ilości wapnia, witaminy D oraz magnezu i potasu.

W przypadku, regularnego nadużywania alkoholu, organizm nie jest w stanie prawidłowo przyswoić wyżej wymienionej witaminy i minerałów. Ponadto nadmierna konsumpcja napojów wysokoprocentowych zatruwa organizm i powoduje wypłukiwanie cennych składników odżywczych, które dostarczane są z wraz z pokarmem. Efektem tego jest wyjałowienie organizmu z makro i mikroelementów oraz upośledzenie wielu procesów odnowy, w tym także i mineralizacji kośćca. Jednym z potencjalnych zagrożeń, wynikających z nieumiarkowanej konsumpcji napojów wyskokowych jest brak możliwości wytwarzania nowej masy kostnej oraz tkanek łącznych. Alkoholicy cierpią także na duże niedobory fosforu i białka. W przypadku leczenia złamań zalecane jest spożywanie aż 1,2 g białka na kilogram masy ciała. W przypadku osób, spożywających duże ilości alkoholu, ten naturalny budulec, nie zostaje prawidłowo przyswojony, a jego niska podaż jest rekompensowana przez białko, pobierane z zasobów organizmu.


Alkohol utrudnia zrastanie się kości – problem, który dotyczy osób nadmiernie spożywających napoje wyskokowe


Wiele osób uważa, iż pijąc piwo dostarcza organizmowi krzem, minerał niezbędny do budowy nowej masy kostnej i innych tkanek łącznych. Faktem jest, iż piwo rzemieślnicze, wytwarzane w sposób naturalny i zawierający tyko organiczne składniki, posiada w swoim składzie kwas ortokrzemowy, który jest chemiczną pochodną krzemu. Warto jednak dodać, iż zdaniem badaczy nie wszystkie piwa wykazują jego identyczny poziom. W przypadku napojów piwnych lub też piw, produkowanych na skalę przemysłową, dodatek kwasu ortokrzemowego może w ogóle nie występować.

Dzieje się tak z powodu chemicznych dodatków i sztucznych substancji pomocniczych, obecnych w napojach alkoholowych, wytwarzanych w masowej produkcji. Zawierają one skażony pestycydami chmiel oraz jęczmień, jak również posiadają w składzie szkodliwe barwniki, wzmacniacze smaku i zapachu oraz syntetyczne drożdże piwowarskie. Taka mieszanka, z pewnością nie dostarcza organizmowi, nawet śladowej ilości krzemu. Według amerykańskiego Narodowego Instytutu ds. Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu nadmierne spożywanie alkoholu wiąże się ze zmniejszoną zdolnością do zrastania się kości.

Konsumowanie większej ilości napojów wyskokowych powoduje zaburzenia w zdolności regeneracyjnych organizmu. Alkohol, w tym również piwo oraz wina czy cydr, upośledzają zdolność organizmu do wytwarzania tkanki kostnej oraz komórek, zwanych osteoblastami. Osoba, która nie potrafi powstrzymać się od nałogowego picia, może doświadczać powolnego i uciążliwego gojenia się kości, jak również częstych i groźnych dla zdrowia powikłań, towarzyszących temu procesowi. Alkohol opóźnia także powrót do pełnej sprawności i powoduje zaostrzenie stanów bólowych.

Alkohol może wpływać na czas regeneracji uszkodzeń w obrębie kości. Dlatego też, jeśli odczuwasz nieustanną chęć spożywania napojów wyskokowych, to zdecyduj się na farmakoterapię lekiem Naltrexone. To wielka szansa na uwolnienie się od nałogu.